801 25 25 25  INFOLINIA

Bezdymowe kotły węglowe

Wynalazca i właściciel polskiej firmy EKO-WERY opatentował bezdymowy piec węglowy. To urządzenie nie tylko spala paliwo stałe ale też spala dym. Powietrze do spalania węgla jest podawane do pieca od góry. Jednocześnie miejsce spalania jest osłonięte tak, by dym nie szedł do góry. Nie ucieka do komina tylko wraca do paleniska. Skumulowane spaliny, z niewielką domieszką tlenu, trafiają do rozżarzonego węgla i tam następuje ich ostateczne dopalenie. Lotne produkty spalania przechodzą przez palenisko i opuszczają komorę spalania węgla dołem.

Zasada działania

Ważnym, chociaż prostym elementem całej konstrukcji,  jest specjalna pionowa płyta nazywana palnikiem czy utilizerem „eko-wery”, który wykorzystuje zjawisko pirolizy. Przesłona palnika zatrzymuje odpływ dymu wytworzonego podczas pierwotnego spalania. Skumulowany dym zostaje dotleniony i ponownie zassany do paleniska. W komorze spalania następuje spalenie gazów z udziałem palnika. Uzyskana w ten sposób wysoka temperatura podnosi wydajność grzewczą, a szkodliwe związki spalin ulegają rozpadowi.

Opatentowany palnik nadaje się do zastosowania w większości tradycyjnych kotłów zainstalowanych w domostwach domowych. Instalacja palnika to jednorazowy koszt rzędu kilkuset złotych, który przynosi nawet do 40% oszczędności na kosztach opału. Innowacyjność rozwiązania polega na podniesieniu sprawności grzewczej typowego kotła, poprzez wykorzystanie zjawiska pirolizy, kojarzonego dotychczas z wielkimi elektrociepłowniami.

Dzięki zastosowaniu palnika osiągamy oszczędność opału ok. 30% w stosunku do tradycyjnego spalania (na jednej tonie oszczędzamy do 300 kg węgla) oraz dbamy o środowisko – z komina nie wydostaje się szkodliwy dym, ponieważ jest on spalony w palniku.

Bibliografia:

http://www.palnikwery.pl

http://m.radiogdansk.pl/audycje-rg/inne-audycje/magazyn-ekologiczny/item/58228-spalanie-wegla-bez-dymu-o-patencie-wynalazcy-z-kwidzyna-coraz-glosniej-w-polsce