801 25 25 25  INFOLINIA

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła (używany jest skrótowiec ASHP od ang. air source heat pumps) to system, który pochłania ciepło z powietrza zewnętrznego i transportuje go do wewnątrz budynku. Wyróżniamy dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła:

  • Pompa ciepła powietrze-powietrze (transportuje ciepło do wewnątrz za pomocą nadmuchiwanego powietrza)
  • Pompa ciepła powietrze-woda (transportuje ciepło do obiegu grzewczego i do zbiornika domowego z gorącą wodą)

Obydwa urządzenia używają powietrza zewnętrznego jako źródło ciepła. Pompy powietrzno-powietrzne, które pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i transportują to ciepło do powietrza wewnętrznego (np. domu) są najtańszymi i najbardziej powszechnymi. Nie różnią się one od klimatyzatorów niczym, oprócz tego, że ich celem działania jest ogrzewanie wewnętrznego powietrza zamiast jego chłodzenia. Pompy te dostarczają ciepło do budynku w odróżnieniu od klimatyzatorów, które wyprowadzają ciepło na zewnątrz chłodząc wnętrze. Powietrzne pompy ciepła są względnie proste i niedrogie w instalacji oraz historycznie są najpowszechniej stosowanymi typami pomp ciepła.

Zasada działania

Sprężarkowe pompy ciepła realizują obieg termodynamiczny (obieg Lindego), będący odwróceniem obiegu silnika cieplnego. Ciepło jest pobierane przez parujący ciekły czynnik roboczy znajdujący się pod niskim, stałym ciśnieniem czynnik termodynamiczny (np. freon) w parowniku (3) (dolne źródło ciepła), i dalej jako para trafia do sprężarki (4), gdzie rośnie jej ciśnienie oraz energia wewnętrzna. Para pod wysokim, stałym ciśnieniem oddaje ciepło skraplając się w wymienniku ciepła – skraplaczu (1) (górne źródło ciepła) i czynnik w postaci cieczy przez zawór dławiący (2), lub rurkę kapilarną (2), lub turbinę rozprężną gdzie następuje spadek ciśnienia, trafia z powrotem do parownika.

Bibliografia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciep%C5%82a#Powietrzne_.28ASHP.29